44ATM160T-P240
DigiKey Part Number
2882-44ATM160T-P240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44ATM160T-P240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 150W
Detailed Description
24V 160 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
160 W
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
North America
Cord Length
47" (1.20m)
Size / Dimension
7.20" L x 3.19" W x 1.65" H (183.0mm x 81.0mm x 42.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
6.6A