77DA-12-09
DigiKey Part Number
2882-77DA-12-09-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77DA-12-09
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 9VAC 1.33A
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9VAC 1.33A AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Voltage - Output
9VAC
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Current - Output (Max)
1.33A
Series
Power (Watts)
12 W
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Size / Dimension
3.03" L x 1.93" W x 1.57" H (77.0mm x 49.0mm x 40.0mm)
Form
Wall Mount
Approval Agency
CSA, UL
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC