RH3B-ULCAC24V
DigiKey Part Number
1885-1513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH3B-ULCAC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
120VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1200VA, 300W
Coil Resistance
103 Ohms
Coil Current
70 mA