Image for RY2S-ULCAC120V is not available
RY2S-ULCAC120V
DigiKey Part Number
1885-RY2S-ULCAC120V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY2S-ULCAC120V
Description
RELAY PLUG-IN DPDT 3A 120VAC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, Test Button
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
3 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
720VA, 90W
Coil Resistance
8.1 kOhms
Coil Current
7.5 mA