BSC042NE7NS3GATMA1
DigiKey Part Number
BSC042NE7NS3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC042NE7NS3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC042NE7NS3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC042NE7NS3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 75V 19A/100A TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 75 V 19A (Ta), 100A (Tc) 2.5W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC042NE7NS3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 91µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
69 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4800 pF @ 37.5 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.2mOhm @ 50A, 10V