IAUC60N10S5L110ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUC60N10S5L110ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUC60N10S5L110ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUC60N10S5L110ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUC60N10S5L110ATMA1
Description
MOSFET_(75V 120V( PG-TDSON-8
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 60A (Tc) 88W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUC60N10S5L110ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 30µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24.1 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1665 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
88W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Supplier Device Package
PG-TDSON-8-33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 30A, 10V