IAUZN08S7N046ATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUZN08S7N046ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUZN08S7N046ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUZN08S7N046ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUZN08S7N046ATMA1
Description
MOSFET N-CH 80V 99A TSDSON-8-39
Detailed Description
N-Channel 80 V 99A (Tj) 94W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-39
EDA/CAD Models
IAUZN08S7N046ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.2V @ 35µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
35.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2265 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max)
94W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
7V, 10V
Supplier Device Package
PG-TSDSON-8-39
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 30A, 10V