IDH10SG60CXKSA2
DigiKey Part Number
IDH10SG60CXKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH10SG60CXKSA2
Description
DIODE SIL CARB 600V 10A PGTO2201
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 10A Through Hole PG-TO220-2-1
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
90 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
290pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
PG-TO220-2-1
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.1 V @ 10 A