IDH12G65C5XKSA2
DigiKey Part Number
448-IDH12G65C5XKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IDH12G65C5XKSA2
Description
DIODE SIL CARB 650V 12A PGTO2201
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 12A Through Hole PG-TO220-2-1
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
190 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F
360pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Current - Average Rectified (Io)
12A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 12 A