IPD031N06L3GATMA1
DigiKey Part Number
IPD031N06L3GATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPD031N06L3GATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPD031N06L3GATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD031N06L3GATMA1
Description
MOSFET N-CH 60V 100A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 100A (Tc) 167W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD031N06L3GATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 93µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
79 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
13000 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
167W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.1mOhm @ 100A, 10V