IPD70N10S312ATMA2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 24,871
Datasheet
N-Channel 100 V 70A (Tc) 125W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
IPD70N10S312ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD70N10S312ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD70N10S312ATMA2
Description
MOSFET_(75V 120V(
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IPD70N10S312ATMA2 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
65 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4355 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
PG-TO252-3-11
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11.1mOhm @ 70A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 83µA