IPD90N06S407ATMA2
DigiKey Part Number
448-IPD90N06S407ATMA2TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPD90N06S407ATMA2CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPD90N06S407ATMA2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPD90N06S407ATMA2
Description
MOSFET N-CH 60V 90A TO252-31
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 90A (Tc) 79W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3-11
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPD90N06S407ATMA2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 40µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
56 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
79W (Tc)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C