IPN60R1K5CEATMA1
DigiKey Part Number
IPN60R1K5CEATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IPN60R1K5CEATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IPN60R1K5CEATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPN60R1K5CEATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 5A SOT223
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 5A (Tc) 5W (Tc) Surface Mount PG-SOT223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPN60R1K5CEATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 90µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
9.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
200 pF @ 100 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
5W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
PG-SOT223-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.5Ohm @ 1.1A, 10V