IPP050N03LF2SAKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP050N03LF2SAKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP050N03LF2SAKSA1
Description
MOSFET N-CH 30V 50A TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 21A (Ta), 53A (Tc) 3.8W (Ta), 65W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-U05
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP050N03LF2SAKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.95mOhm @ 30A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.35V @ 30µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1400 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 65W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-U05
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V