IPP069N20NM6AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP069N20NM6AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP069N20NM6AKSA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 15.3A (Ta), 136A (Tc) 3.8W (Ta), 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.3mOhm @ 100A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 258µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7400 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V