IPP80N06S207AKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 37,026
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 14
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 928
STMicroelectronics
In Stock: 0
N-Channel 55 V 80A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N06S207AKSA1
DigiKey Part Number
IPP80N06S207AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N06S207AKSA1
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6.6mOhm @ 68A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 180µA