IPP80N06S207AKSA4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 19,000
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 12,092
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 50
N-Channel 55 V 80A (Tc) 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N06S207AKSA4
DigiKey Part Number
IPP80N06S207AKSA4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N06S207AKSA4
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IPP80N06S207AKSA4 Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3400 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C