IPP80N06S2L-07 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 527
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 1,717
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 732
STMicroelectronics
In Stock: 928
STMicroelectronics
In Stock: 0
N-Channel 55 V 80A (Tc) 210W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
IPP80N06S2L-07
DigiKey Part Number
IPP80N06S2L-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP80N06S2L-07
Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
130 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3160 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
210W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 60A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 150µA