IPW65R095C7XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPW65R095C7XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPW65R095C7XKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 24A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 24A (Tc) 128W (Tc) Through Hole PG-TO247-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPW65R095C7XKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 590µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2140 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
128W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
95mOhm @ 11.8A, 10V