IO-C6SP-28
DigiKey Part Number
1937-IO-C6SP-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IO-C6SP-28
Description
IEC C6 SCREW ON PANEL MOUNT W. 2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle, Male Pins IEC 320-C6 Panel Mount, Flange
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IO-C6SP-28 Models
Category
Number of Positions
3
Manufacturer
IO Audio Technologies
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Packaging
Bulk
Accomodates a Fuse
No
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Connector Style
IEC 320-C6
Termination
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Connector Type
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating - Appliance Inlet
2.5A
Approval Agency
UL
Voltage Rating - Appliance Inlet
250VAC