CPC1009N
DigiKey Part Number
CPC1009N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPC1009N
Description
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-100V
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.150", 3.81mm)
Category
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Mfr
Load Current
150 mA
Series
On-State Resistance (Max)
8 Ohms
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input
1.2VDC