CLA50E1200HB
DigiKey Part Number
CLA50E1200HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLA50E1200HB
Description
SCR 1.2KV 79A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 79 A Standard Recovery Through Hole TO-247AD
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
75 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
50 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
550A, 590A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Package / Case
TO-247-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - On State (It (AV)) (Max)
50 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
79 A