CMA30E1600PB
DigiKey Part Number
CMA30E1600PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMA30E1600PB
Description
SCR 1.6KV 50A TO-220-3
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.6 kV 50 A Standard Recovery Through Hole TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMA30E1600PB Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
10 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
260A, 280A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
28 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.7 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - On State (It (AV)) (Max)
30 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
50 A