DSA2I100SB is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 26,229
Datasheet
onsemi
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Image for DSA2I100SB is not available
DSA2I100SB
DigiKey Part Number
DSA2I100SB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA2I100SB
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A