IXBK55N300
DigiKey Part Number
IXBK55N300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXBK55N300
Description
IGBT 3000V 130A TO-264AA
Manufacturer Standard Lead Time
75 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 3000 V 130 A 625 W Through Hole TO-264AA
Category
Power - Max
625 W
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
335 nC
Packaging
Tube
Reverse Recovery Time (trr)
1.9 µs
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3000 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
130 A
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Current - Collector Pulsed (Icm)
600 A
Supplier Device Package
TO-264AA
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 55A