IXFH22N65X2
DigiKey Part Number
238-IXFH22N65X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH22N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 22A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 22A (Tc) 390W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5.5V @ 1.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2310 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
390W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 11A, 10V