IXFH42N60P3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 182
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 1,419
Infineon Technologies
In Stock: 62
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
In Stock: 1
In Stock: 282
Vishay Siliconix
In Stock: 439
STMicroelectronics
In Stock: 678
STMicroelectronics
In Stock: 551
N-Channel 600 V 42A (Tc) 830W (Tc) Through Hole TO-247AD (IXFH)
IXFH42N60P3
DigiKey Part Number
IXFH42N60P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFH42N60P3
Description
MOSFET N-CH 600V 42A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
78 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5150 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
830W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD (IXFH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
185mOhm @ 500mA, 10V