IXFJ80N25X3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 250 V 44A (Tc) 104W (Tc) Through Hole ISO TO-247-3
IXFJ80N25X3
DigiKey Part Number
IXFJ80N25X3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFJ80N25X3
Description
MOSFET N-CH 250V 44A ISO TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
83 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5430 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
104W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
ISO TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
18mOhm @ 40A, 10V