IXFK27N80 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 300
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 0
N-Channel 800 V 27A (Tc) 500W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
IXFK27N80
DigiKey Part Number
IXFK27N80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK27N80
Description
MOSFET N-CH 800V 27A TO264AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
400 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9740 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
500W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 13.5A, 10V