IXFK32N80Q3
DigiKey Part Number
IXFK32N80Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK32N80Q3
Description
MOSFET N-CH 800V 32A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
46 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 32A (Tc) 1000W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6940 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1000W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
270mOhm @ 16A, 10V