IXFK34N80 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 7
Datasheet
N-Channel 800 V 34A (Tc) 560W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
IXFK34N80
DigiKey Part Number
IXFK34N80-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK34N80
Description
MOSFET N-CH 800V 34A TO-264AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
270 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7500 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
560W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
240mOhm @ 17A, 10V