IXFK64N60P
DigiKey Part Number
IXFK64N60P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFK64N60P
Description
MOSFET N-CH 600V 64A TO264AA
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 64A (Tc) 1040W (Tc) Through Hole TO-264AA (IXFK)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
200 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
12000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1040W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-264AA (IXFK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
96mOhm @ 500mA, 10V