IXKH30N60C5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IXYS
In Stock: 203
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Similar
onsemi
In Stock: 450
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 360
Infineon Technologies
In Stock: 310
Infineon Technologies
In Stock: 210
In Stock: 0
In Stock: 93
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 30
In Stock: 31
N-Channel 600 V 30A (Tc) Through Hole TO-247AD
IXKH30N60C5
DigiKey Part Number
IXKH30N60C5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXKH30N60C5
Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO247AD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
125mOhm @ 16A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1.1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 10 V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V