IXSH40N120L2KHV
DigiKey Part Number
238-IXSH40N120L2KHV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXSH40N120L2KHV
Description
1200V 80M (40A @ 25C) SIC MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 41A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-247-4L
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 18 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+20V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1214 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4L
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V, 18V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
104mOhm @ 10A, 18V