IXTH30N60L2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 93
Datasheet
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Infineon Technologies
STMicroelectronics
In Stock: 84
STMicroelectronics
In Stock: 585
N-Channel 600 V 30A (Tc) 540W (Tc) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH30N60L2
DigiKey Part Number
238-IXTH30N60L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH30N60L2
Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IXTH30N60L2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
335 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10700 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
540W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
240mOhm @ 15A, 10V