IXTN200N10L2
DigiKey Part Number
238-IXTN200N10L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTN200N10L2
Description
MOSFET N-CH 100V 178A SOT227B
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 178A (Tc) 830W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
540 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
23000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
830W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 100A, 10V