IXTQ100N25P
DigiKey Part Number
IXTQ100N25P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTQ100N25P
Description
MOSFET N-CH 250V 100A TO3P
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 100A (Tc) 600W (Tc) Through Hole TO-3P
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
185 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-3P
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 50A, 10V