Image for IXTT170N10P-TR is not available
IXTT170N10P-TR
DigiKey Part Number
238-IXTT170N10P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT170N10P-TR
Description
MOSFET N-CH 100V 170A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 170A (Tc) 715W (Tc) Surface Mount TO-268
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
198 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
715W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Supplier Device Package
TO-268
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V, 15V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9mOhm @ 85A, 10V