IXTX240N075L2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 450
Datasheet
N-Channel 75 V 240A (Tc) 960W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
IXTX240N075L2
DigiKey Part Number
IXTX240N075L2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTX240N075L2
Description
MOSFET N-CH 75V 240A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 3mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
546 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
19000 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
960W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 120A, 10V