DX07S024WA7R350
DigiKey Part Number
670-DX07S024WA7R350TR-ND - Tape & Reel (TR)
670-DX07S024WA7R350CT-ND - Cut Tape (CT)
670-DX07S024WA7R350DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024WA7R350
Description
CONN PLUG USB3.1 TYPEC 24POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
Category
Features
Board Guide, Pick and Place Cap
Manufacturer
JAE Electronics
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V