FI-SEB20P-HFE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 120
Datasheet
Connector Header Board Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle 20 position 0.049" (1.25mm)
FI-SEB20P-HFE
DigiKey Part Number
670-1846-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FI-SEB20P-HFE
Description
CONN HEADER BRD EDGE 20P 1.25MM
Detailed Description
Category
Fastening Type
Friction Lock
Mfr
Insulation Height
0.077" (1.95mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Strip
Contact Finish - Mating
Active
Contact Finish - Post
Tin or Tin-Alloy
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Pitch - Mating
Features
Shielded, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Beige
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
200V