MM60-52B1-B1-R850
DigiKey Part Number
670-2274-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2274-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2274-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM60-52B1-B1-R850
Description
CONN PCI EXP MIN FML 52POS 0.031
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
52 Position Female Connector PCI Express Mini Card Gold 0.031" (0.80mm)
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
JAE Electronics
Features
Board Guide
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
PCI Express Mini Card
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
3.94µin (0.10µm)
Number of Positions
52
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Card Thickness
0.039" (1.00mm)
Material - Insulation
Thermoplastic
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch
0.031" (0.80mm)