PS-20PE-D4T2-M1E
DigiKey Part Number
PS-20PE-D4T2-M1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS-20PE-D4T2-M1E
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PS-20PE-D4T2-M1E Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mfr
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.657" (16.70mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.681" (17.30mm)