SMH25-08HG
SMH25-08HG
SMH25-08HG
DigiKey Part Number
4285-SMH25-08HG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH25-08HG
Description
2.5 MM W TO B CONNECTOR 8P HOUSI
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.098" (2.50mm)
Category
Pitch
0.098" (2.50mm)
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
White
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C