C0805X222KARECAUTO
DigiKey Part Number
399-C0805X222KARECAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0805X222KARECAUTOCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0805X222KARECAUTODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X222KARECAUTO
Description
CAP CER 0805 2.2NF 250V X7R
Detailed Description
2200 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
C0805X222KARECAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (0.98mm)