T520B476M006AHE070
DigiKey Part Number
399-10333-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10333-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10333-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B476M006AHE070
Description
CAP TANT POLY 47UF 6.3V 1411
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 70mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520B476M006AHE070 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz