T523W157M016APE0707280
DigiKey Part Number
T523W157M016APE0707280-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T523W157M016APE0707280
Description
CAP TANT POLY 150UF 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 70mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T523W157M016APE0707280 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
W
Voltage - Rated
16 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100kHz