APHHS1005QBC/D
DigiKey Part Number
754-1504-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1504-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1504-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APHHS1005QBC/D
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue 465nm LED Indication - Discrete 3.3V 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APHHS1005QBC/D Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
460nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.60mm
Lens Size
0.80mm x 0.50mm