SC56-11SURKWA
DigiKey Part Number
SC56-11SURKWA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC56-11SURKWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10DIP
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 1 Character Common Cathode 1.95V 20mA 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm)
EDA/CAD Models
SC56-11SURKWA Models
Category
Color
Red
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.95V
Current - Test
20mA
Millicandela Rating
97mcd
Wavelength - Peak
645nm
Size / Dimension
0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
10-DIP (0.600", 15.24mm)