0805J0500104KXR
DigiKey Part Number
1608-0805J0500104KXRTR-ND - Tape & Reel (TR)
1608-0805J0500104KXRCT-ND - Cut Tape (CT)
1608-0805J0500104KXRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J0500104KXR
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0805J0500104KXR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)